АБВ на Ротари І част
Начало » АБВ на Ротари » АБВ на Ротари І част



Тези кратки статии за Ротари бяха първоначално публикувани в седмичния бюлетин на Ротари клуб Норт Стоктън, Калифорния, САЩ. Оригиналното заглавие беше „Знаехте ли, че?”, откъсите бяха подготвяни, за да споделят интересните факти за Ротари Интернешънъл с членовете на клуба на Норт Стоктън. Когато техният автор, Клиф Дохтерман, стана президент на Ротари Интернешънъл през 1992-93, статиите бяха събрани и публикувани като АБВ на Ротари. Сборникът, който периодично се обновява, дава насоки за ротарианци в цветущата история на тяхната организация, нейните традиции и обичаи, настоящо положение и световни програми.

Определение на Ротари
Как описвате вие организацията, наречена „Ротари”? Има толкова много характеристики на един Ротари клуб, както и дейности на милиони ротарианци. Има толкова много характерни черти на службата, международния характер, приятелството, класификациите за всяка професия, приносът за добрата воля и световното разбирателство, акцентът върху високите морални норми, загрижеността за другите хора и още много други.
През 1976, Бордът на директорите на Ротари Интернешънъл се заинтересува от създаването на кратка дефиниция за основополагащите аспекти на Ротари. Те се обърнаха към трима човека, които служеха в Комисията за връзки с обществеността на Ротари Интернешънъл и поскаха да се подготви такава кратка дефиниция, която е използвана от тогава в много различни публикации на Ротари:
„Ротари е организация на бизнесмени и професионалисти, обединени в световен мащаб, които служат в хуманитарната сфера, насърчават високите етични норми във всички професии и спомагат за изграждането на добрата воля и мира по света.”
Тези 34 думи си струват да бъдат запомнени, когато някой попита: „Какво е Ротари клуб?”

Официалното знаме на Ротари
Официално знаме е формално прието от Ротари Интернешънъл на конгреса на Ротари Интернешънъл през 1929 г. в Далас, Тексас, САЩ. Знамето на Ротари представлява бяло поле с официалната емблема с форма на колело, украсена със злато в центъра на полето. Четирите стеснени пространства на рамката на колелото на Ротари са оцветени в кралско синьо. Думите „Ротари” и „Интернешънъл” отпечатани на долната и горната част на рамката на колелото са също в златно. Дръжката в центъра и каналът на колелото са бели.
Първият официален флаг на Ротари е развят в Канзас сити, Мисури, САЩ, през Януари 1915 г. През 1922 г. малко знаме на Ротари беше занесено на южния полюс от адмирал Ричард Бърд, член на Ротари клуб Уинчестър, Вирджиния, САЩ. Четири години по-късно адмиралът занесе знаме на Ротари и на своята експедиция до северния полюс.
Някои Ротари клубове използват знамето на Ротари на клубните си срещи. В тези случаи е подходящо да се отпечата Ротари клуб над символа и името на града, щата или държавата под емблемата.
Знамето на Ротари е изложено постоянно на видно място в световния щаб, както и на конгресите и официалните събития на Ротари Интернешънъл.

Емблемата на колелото на Ротари
Колелото е символ на Ротари от началото му. Първият дизайн е направен от ротарианецът от Чикаго Монтаг Беър, гравьор, който нарисувал обикновено колело на количка и няколко линии, за да покаже плах и движение. Казва се, че колелото илюстрира „Цивилизацията и движението”. Повечето от най-ранните клубове са имали някаква форма на колело на количка на своите публикации и писма. Накрая, през 1922, е решено, че всички Ротари клубове ще приемат единен дизайн за изключителната емблема на ротарианците. Така, през 1923 г. настоящето зъбно колело с 24 зъбеца и 6 спици е прието от Асоциацията на Ротари Интернешънъл. Група инженери съветват, че зъбното колело е механически неизправно и не би работило без клинов канал в центъра му, за да се свързва с дръжката. Така е добавен клиновият канал през 1923 г. и дизайнът, който познаваме днес е официално приет за официалната емблема на Ротари Интернешънъл.

Секретариатът
Много ротарианци смятат секретариата за просто още едно название на световния щаб на Ротари Интернешънъл в Евънстън, Илинойс, САЩ. Всъщност е много повече. Докато той наистина включва световния щаб, секретариатът обхваща повече от 600 човека, които работят, за да върви Ротари Интернешънъл гладко и ефективно. Терминът обхваща всички операции на генералния секретар и неговия екип. Секретариатът включва също така седемте международни офиса на Ротари Интернешънъл (наричани преди центрове за обслужване) по света, целият персонал, който работи в тези офиси, а също така и персоналът, назначен в Ротари фондацията. Единствената му цел е да служи на клубовете, дистриктите и административните офицери на Ротари Интернешънъл и Ротари фондацията. Световният щаб на Ротари Интернешънъл, в сградата, наречена Единен Ротари център в Евънстън, е щабът на секретариата.

„Първите” на Ротари

Първата среща на Ротари клуб е в Чикаго, Илинойс, на 23 Февруари 1905.
Първите редовни срещи за официален обяд са в Оукланд, Калифорния, чартиран през 1909 г.
Първият конгрес на Ротари е в Чикаго през 1910 г.
Първият Ротари клуб извън САЩ е чартиран в Уинипег, Манитоба, Канада, през 1910 г.
Първият Ротари клуб извън Америка е чартиран в Дъблин, Ирландия, през 1911 г.
Първият Ротари клуб в не-англоговоряща страна е в Хавана, Куба, през 1916 г.
Първият Ротари клуб в Южна Америка е чартиран в Монтевидео, Уругвай, през 1918 г.
Първият Ротари клуб в Азия е чартиран в Манила, Филипините, през 1919 г.
Първият Ротари клуб в Африка е чартиран в Йоханесбург, ЮАР, през 1921 г.
Първият Ротари клуб в Австралия е чартиран в Мелбърн през 1921 г.

Цел на Ротари
В някои части на света седмично срещите на Ротари клубовете започват със ставането на всички членове и рецитирането на целта на Ротари. Това постановление, което идва от конституцията на Ротари, често може да се види на табели по стените в офисите на ротарианците или местоработата им.
Целта на Ротари е „да насърчава и подхранва идеала за служба като основа на достойното начинание”. Постановлението изброява след това четири области, чрез които се подпомага този „идеал за служба”: чрез развиването на познанството като възможност за служба; поддържането на високите морални норми в бизнеса и професиите; чрез службата в бизнеса и професията и обществения живот; нарастването на международното разбирателство, добрата воля и мира.
Целта на Ротари не винаги е била изразено по този начин. Оригиналната конституция от 1906 г. има три цели: поддържането на бизнес интересите, поддържането на доброто приятелство и развиване на най-добрите интереси на обществото. Към 1910 г. Ротари има пет цели с нарастналия акцент върху разширяването на Ротари. Към 1915 г. има шест цели. През 1918 г. целите са пренаписани отново и са намалени до четири. Четири години по-късно отново нарастват до шест и през 1927 г. отново са ревизирани.
Накрая, през 1935 г. на конгреса в Мексико сити, шестте цели отново са заявени и са намалени до четири. Последната голяма промяна е през 1951 г., когато целите са обединени и променени в една обща цел, която има четири части.