Ротари и УМБАЛ Бургас започват безплатни прегледи за превенция на инсулта
Дата: 15.03.2019

Безплатни прегледи с доплер започнаха в Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас.

Безплатни прегледи с доплер започнаха в Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас. Те са част от съвместния проект на Ротари и УМБАЛ Бургас за превенция на инсулта. Прегледите се извършват от съдовите хирурзи д-р Радослав Шишков и д-р Христо Стефанов, под ръководството на доц. Валентин Василев и ще бъдат всеки четвъртък, със задължително предварително записване на тел.056  84 13 82 и мобилен  0887 61 41 59. Записванията се извършват от 8.30 до 13.30 ч. всеки работен ден. Направление от личен лекар не е необходимо.

36 на всеки 1000 души страдат  от мозъчен инсулт, като в България тази статистика е най-висока в сравнение с другите Европейски страни и Русия. Населението на област Бургас също страда в значителна степен от мозъчно-съдови заболявания. Затова Фондация „Ротари” предостави на УМБАЛ Бургас последно поколение ехографски апарат за изследване на каротидната артерия. Именно нейното запушване води до мозъчни инциденти. Чрез него се  изследва проводимостта, т.е. дали има нтарупвания на плаки и други вещества, които пречат за кръвоснабдяването на мозъка и са основна причина за мозъчен инсулт. Най-голямата болница в региона е част от четирите лечебни заведения в страната, с които ротарианците си партнират по важния проект Rotary No Stroke Bulgaria“ („Ротари без инсулти в България“) – глобален грант на Ротари Дистрикт Д2482.



„Благодарим на началника на Клиниката по съдова хирургия доц. Валентин Василев и неговия екип за съгласието им да ни партнират в този важен проект. Надяваме се, че ще помогнем на много хора да предотвратят тежките съдови инциденти“, коментира Иван Гаврилов, президент на Ротари клуб „Бургас Приморие“.



В България годишно умират над 20 000 души, покосени от исхемичен мозъчен инсулт. С тази тъжна статистика страната ни се нарежда на първо място в ЕС по смъртност от инсулт.  Проектът „No Stroke Bulgaria“ е съобразен с този сериозен проблем. Основната цел е да се намалят случаите на посоченото заболяване чрез скрининг за исхемичен мозъчен инсулт на високорискови групи от населението.