Месечни обръщение на президента на РИ Уилям Б. Бойд
Начало » 2006-2007 » Месечни обръщение на президента на РИ Уилям Б. Бойд




         Обръщение на президента на РИ Уилям Б. Бойд
         юни 2007 г.

  

Уважаеми приятели ротарианци,
Преди около година написах, че „ние не желаем нещата в нашите клубове и общности да вървят по инерция. Нека се запитаме: Кой, ако не ние?”.
         Миналата година имах удоволствието да се срещна с хиляди ротарианци, задали си същия въпрос и откликнали на предизвикателството. Видях проекти, които силно ме впечатлиха с проявените творчество и амбиция, и проекти, осъществени с невероятна подготовка, мисъл и вдъхновение. Видях как клубове преодоляват всякакви бариери и се справят с проблемите на техните общности. И всичко това се върши с топлина, милосърдие, знания и умения, а често и с подкрепата на Фондация „Ротари”.  
         Всеки проект ме впечатлява по свой начин. Но най-изумителни са онези, които задоволяват потребности, останали на заден план поради липса на ресурси, информация или възможности. Често проблемът е очевиден и познат – оскъдно оборудвана клиника или замърсен водоизточник. А понякога той не се споменава открито, като например липсата на баня в училище. Независимо дали има нужда от водни филтри, кръвни банки, лечение на болни от СПИН, построяване на сервизни помещения или повишаване на грамотността, ротарианците разбират какво е необходимо и действат.
         Най-забележителни според мен са проектите за удовлетворяване на реални потребности и за промяна към по-добро. Винаги ще помня Ротари клуба, осигурил протези за хора с ампутирани ръце. Те отново са самостоятелни и могат да работят. Ротари клуб поддържа библиотека в Хсинчу за тайванските деца; Ротари клуб е спонсор в африканска болница, където е оборудвана класна стая за обучение на болни от туберкулоза деца; отново благодарение на Ротари клуб е изградено училище за деца, болни от аутизъм.
          Това са само част от проектите, допринесли за истинска промяна. Тук няма място за преувеличения. Проектите промениха живота на много хора и осигуриха образование, по-добро здравеопазване и шанс за по-добро бъдеще. В някои случаи ротарианците вложиха много време, енергия и лични средства. В други беше необходимо само някой знаещ и загрижен човек да задвижи нещата.
         Удоволствие е да видим как ротарианци от цял свят избират да „Вървят начело”. Надявам се заедно да продължим в същия дух и за в бъдеще. С Лорна ви благодарим за учтивостта. Тази година промени и нашия живот.
  

         

Обръщение на президента на РИ
          май 2007 г.
  Когато говоря с моите приятели ротарианци, често се случва да се позовавам на други хора. Въпреки че използваните цитати рядко са от ротариански източници, те потвърждават общоприетите принципи на Ротари и нашия ротариански дълг. Кхалил Гибран не е мислил за Ротари, когато е написал: „Добре е да дадеш на ближния част от това, което притежаваш, но още по-ценно е да дариш частица от себе си”. Тези негови думи са в пълен унисон с удовлетворението, което изпитваме от приноса ни към Фондация „Ротари” и от хуманитарната ни дейност. 
           Често цитирам мисълта на Елеонор Рузвелт, че бъдещето е на тези, които вярват в красотата на своите мечти. Несъмнено светът се нуждае от хора с ясна представа за нещата, хора, способни да мечтаят. Виждаме как в Ротари ден след ден мечтите повлияват нашите действия, защото не е достатъчно само да мечтаеш. Мечтите трябва да станат реалност.
           Миналата година в Копенхаген, Дания, в речта си цитирах написаното на слънчевия часовник до Юниън Стейшън на улица „Аламеда” в историческата част на Лос Анджелис. Надписът гласеше: „Очи да виждаш, вяра да вярваш, смелост да вършиш добри дела”. Това ми направи силно впечатление, защото показва точно какво се изисква от нас, за да постигнем успех. Трябва да видим потребностите, да повярваме, че можем да променим нещата към по-добро, и да пристъпим към действие.
           С Лорна непрекъснато сме свидетели как ротарианците правят това през цялата ротарианска година. Те имат очи и отправят поглед към своята общност и към света. Но очите не са достатъчни. От голямо значение е ние като ротарианци да вярваме, че можем да направим света по-добър. Ужасяват ни статистиките за броя на гладните, неграмотните, за хората без елементарни битови условия и достъп до чиста питейна вода. Най-лесното оправдание е, че тези проблеми са твърде сложни за разрешаване от нас.
           Но като ротарианци не бягаме от големите предизвикателства. Ние не само вярваме, че можем да променим нещата, но имаме и смелостта да го направим. В проявата на тази смелост е разликата между големите мечти и тяхното реализиране.
           При всичките си пътувания тази година с Лорна видяхме проекти, които постепенно допринасят за промяна към по-добро. Те са успешни, защото ротарианците имат смелостта да пристъпят към действие. Винаги съм бил горд, че съм ротарианец, но виждайки все повече това, което Ротари може да направи, съм още по-горд, че съм член на първия и най-голям клуб в света за служба на обществото.
  Уилям Б. Бойд,
           Президент на Ротари интернешънъл   



          Обръщение на президента на РИ
          април 2007

          Всеки възприема понятието „околна среда” по различен начин. Едни го свързват със зелени гори, океани и планини, други – с тревисти равнини и дива природа. Като предизвикателства на околната среда хората разбират рециклирането или енергоспестяването, индустриалните отпадъци или промяната в климата. Разсъждават върху много мащабни въпроси, които понякога изглеждат доста абстрактни.
           Но за всеки от нас околната среда е това, което ни заобикаля – въздухът, водата, земята. Околната среда е нашият дом, нашият двор, нашата улица. Това е нашето общество, държава и планета. Липсата на чиста вода дори на отдалечено на хиляди мили от нас място е от голямо значение за всички. Липсата на чист въздух дори и в далечен за нас град оказва влияние на белите ни дробове. А замърсяванията от  автомобилите, комините и заводите засягат не само нашите семейства, но и всички семейства по света в продължение на години и поколения.
          Проблемите по опазването на околната среда са и местни, и глобални. Замърсеният поток не може да осигури питейна вода и нарушава цялата екосистема. Замърсеният град влияе на здравето на своите жители, както и на хората на хиляди мили от града. Виждаме тенденцията към промяна в климата и все повече разбираме, че на местно равнище по този въпрос решения няма. Всяко наше действие влияе на хората около нас.         
          Когато планираме действия за промяна, за решаване проблема с околната среда, трябва да знаем, че решенията ни засягат не само нас самите.  
          Един от уроците на Ротари е, че всеки отделен човек може да допринесе за промяна на нещата. Това се вижда в нашите клубове и дистрикти и особено чрез програмата „ПолиоПлюс”. Когато работим по малки проекти, които помагат само на някои хора е трудно да се каже, че променяме света. Трудно е чрез рециклирането на вестник или пластмасова опаковка, ходене пеш вместо с автомобил или използване на по-малко вода да се постигне по-добро бъдеще. Но ако това се върши от много хора, тези малки действия ще допринесат за промяна в полза на нашите деца и внуци.
          Като ротарианци ние знаем, че тези малки действия, въпрос на личен избор, могат да доведат до нещо голямо. Решенията ни изглеждат непретенциозни, но имат голямо значение. Моля всички вие да запомните това, защото сте лидери на общността и сте избрали да „вървите начело” и помагате за по-доброто бъдеще. В контекста на отговорността за опазването на околната среда и всяка друга наша отговорност трябва да вървим начело, като вземаме решения за по-здравословно бъдеще. 

          Уилям Б. Бойд,
          Президент Ротари интернешънъл




         Обръщение на президента на РИ
         март  2007

         Като семейство, ценящо и обичащо книгите, ние винаги сме отдавали голямо значение на грамотността. Домът ни е пълен с книги и нито Лорна, нито аз пропускаме да си вземем две-три за из път. И двамата обичаме да четем и възпитахме децата и внуците си в същия дух. За съжаление  много хора по света са лишени от това удоволствие.
          За неграмотните всички написани думи, които срещаме всеки ден, не само в книгите и вестниците, но и в картите, на етикетите, пътните знаци и билбордвете, са загадка и препятствие пред пълната интеграция в обществото. Според мен да научиш някого да чете, е едно от най-значимите дела. Необходимо е само търпение и време, а резултатът е безценен.
          Грамотността е единственият начин за преодоляване на бедността. Тя е способност да вярваш в себе си и може свободно да се предава от поколение на поколение. Веднъж постигната в едно семейство, се съхранява завинаги, защото грамотни родители отглеждат грамотни деца. Грамотните родители могат да отгледат много по-здрави деца и техните хоризонти се простират далеч отвъд собствените им домове и селища. Грамотността разкрива един нов свят.
         Трябва да знаем, че липсата на грамотност не е проблем само на развиващите се държави, а и на най-богатите страни с общодостъпно обучение. Хората не могат да се ограмотят, ако нямат желание за това. В най-образованите общества от основно значение за всяка професия е способността да четеш и пишеш. Неграмотни хора ще видите и в затвора, и в болницата. Те работят неквалифицирана работа и за да разберат написаното, разчитат на помощта на колеги. Но с Лорна сме виждали и неграмотни жени в Уганда, които по цели дни се учат да четат. Деца в Южна Африка за пръв път с книга в ръка, откриват нов, непознат дотогава за тях свят. Виждали сме как ротарианци в Индия, Нигерия и Турция си служат със специфична техника за преподаване на писане и четене на лаоски език, за да обучават хиляди жени, деца и мъже да четат.   Грамотността не е въпрос на интелигентност, а на възможности.
         На грамотността е отредено важно място в приоритетите на ротарианската служба и всички Ротари клубове трябва да изготвят проекти, свързани с нея. Независимо дали целта е даряване на книги, провеждане на обучение, осигуряване на речници за деца от основно училище или помощ на деца да се справят с учебния материал, проектите, свързани с грамотността, дават голям резултат и не изискват много парични средства. Като човек, седял с часове на малки за моите размери столове да слушам как децата четат, аз напълно вярвам, че схванатото тяло е ниска цена за доживотната полза от грамотността. 
 
          Уилям Б. Бойд,
          Президент Ротари интернешънъл

 
  Обръщение на президента на РИ
           февруари  2007


           Уважаеми приятели ротарианци,
           Преди тридесет и една години Мухамад Юнус, професор по икономика в университета „Читагонг” в Бангладеш, вижда жестокото лице на бедността – разликата между независимостта и действителното робство е много по-малка, отколкото човек може да предположи. В село Джобра той разбира, че тази разлика е само в няколко цента.
           От разговор с жена, която прави бамбукови столове, Юнус научава, че всяка сутрин тя купува бамбука на кредит за 25 щ.д. Ако не успее да плати дори един ден доставката, никога няма да може да се издължи. Юнус среща много хора в селото в подобно тежко положение. Техните общи задължения възлизат на 27 щ.д. Юнус върши нещо, според него напълно естествено – плаща задълженията. Новите предприемачи бързо постигат печалба и му връщат средствата. Така се заражда микрокредитирането.
          Идеята – на бедните да се заемат парични средства в малък размер – е революционна и с нея се постигат невиждани досега резултати. Само през 2005 г. заеми на обща стойност 100 милиона щ.д.помагат на хора от 130 държави. Днес ротарианците участват в повече от 60 проекта за микрокредитиране по света. През 1999 г. на конгреса на РИ в Сингапур Юнус е удостоен с отличие. През октомври той получи Нобелова награда.
         Основният принцип на микрокредитирането е възприет и в Ротари. Малките промени могат да станат големи и едно на пръв поглед незначително дело може да даде големи резултати. Както 25 цента в това село в Бангладеш означават много повече от четвърт долар, така и напредъкът на непознат човек или село има международно значение.
         С настъпването на месеца на световното разбирателство постъпката на Юнус ни напомня, че никога не можем да предвидим всички резултати от нашите действия. Неговият заем от 27 щ.д., който дава от съжаление, се превръща в нещо много по-добро от очакваното. Ротарианските дела също водят до приятни резултати: нови приятелства и познанства, топли чувства между хора с различни интереси.
         Бедността е огромно препятствие пред мира и стабилността. Затова всяко добро дело, проява на щедрост, всеки проект в помощ на хората за по-добър живот дава надежда. Ние, ротарианците, споделяме вярата, че любовта към ближния прави света по-добър. Всеки малък жест на доброта от едно човешко същество към друго ни прави по-близки помежду ни и по-близко до света, в който искаме да живеят нашите деца.
         Вероятно си мислим, че само помагаме за оборудване на училище, за снабдяването на клиника или за доброто на някое далечно общество. Но истината е, че делата ни помагат на изграждането на едно по-добро, по-стабилно и мирно бъдеще.
  Уилям Б. Бойд,
           Президент, Ротари интернешънъл

        

          Обръщение на президента на РИ
          декември 2006

          През месец март със съпругата ми ще честваме петдесет и втората годишнина от нашия брак. Щастливи сме, че имаме 4 деца и 11 внуци. Най-малкото ни внуче се роди в началото на тази година. Когато пътуваме по ротариански дела, мисълта ни винаги е насочена към тях. Харесва ни да пътуваме, но се радваме да се завърнем у дома сред нашите деца. Семейството е символ на дома. То е истински значимото в живота.
          Затова семейството на Ротари е толкова важно за нас. През по-голямата част от брачния ни живот с  Лорна, аз се занимавам с Ротари дела. Затова неусетно през годините Ротари стана част от нашето семейство. Както се уповавам на нашето семейство, така разчитаме на Ротари, когато имаме нужда и от помощ, и да споделим радост и тъга. Да си в Ротари, означава да си част от най-голямото семейство в света.
          Ротари е организация на хора, които се грижат за своя дом, за своите общности и един за друг. А грижата е в основите на семейството.
Ръководна идея на Ротари семейството е да обединява семействата на всички ротарианци – брачни партньори, вдовици и вдовци, деца и родители. Ротари не приема ротарианците като отделна част от техните семейства. Точно обратното – Ротари  е сила, която обединява хората. С програми като Ротаракт, Интеракт и Ротари младежки обмен организацията се стреми да привлече младото поколение за ротарианска служба. Акцентираме върху семейството на Ротари, за да отдадем необходимото внимание на всеки.
           Краят на календарната година е повод за празненства сред много национални култури. С Лорна се възползваме от случая, за да ви благодарим за поздравленията. За съжаление не можем да отговорим на всички, както бихме желали. Затова в знак на благодарност ще направим дарение към Фондация „Ротари”.
           Успехът на Ротари зависи от подкрепата към всеки ротарианец в семейството на Ротари. В едно семейство всички са еднакво значими. Не трябва да има пренебрегнати или надценени. Така е и в семейството на Ротари. Ние се стремим към една и съща цел – по добро общество и по-добър свят. Когато сме със своите приятели и семейства, постигаме повече и сме по-щастливи.
         
          Уилям Б. Бойд
          Президент на Ротари интернешънъл














          Обръщение на президента на РИ
          ноември 2006

Уважаеми приятели ротарианци,

          Днес не можем да си представим Ротари без Фондация „Ротари”. От Фондацията зависят много от дейностите, с които е известен Ротари – международни проекти за служба, грантове, стипендии и най-вече ПолиоПлюс. Без нейната подкрепа организацията никога нямаше да се развие и да придобие международен статут. Без Матчинг грантове, посланически стипендии и без борбата срещу полиомиелита, Ротари ще бъде лишено от най-важните обединяващи звена между нашите клубове и дистрикти.
Фондация „Ротари” не е основана случайно. Ротари е организация на хора от бизнеса и професиите с поглед, отправен към реалността. Малко са ротарианците идеалисти и мечтатели и въпреки че следваме своите емоции, ние действаме с разума си. Като ротарианци преценяваме потребностите и нашите ресурси и постоянно се стремим да правим възможно най-доброто с наличните средства. Арч Кламф, основателят на Фондацията, е осъзнал, че основният източник на средства може да увеличи стабилитета на всеки Ротари клуб.
Фондация „Ротари” е в основата на множеството ротариански дейности. Но финансовата подкрепа на Фондацията не е единствената двигателна сила. Многобройните членове и талантът, който всеки от тях притежава, означава, че един долар, евро или йена, дарени на Фондацията, може да допринесат за много повече от очакваното. Когато проектите се управляват от доброволци – ерудирани лица, с помощта на техния труд и най-често чрез дарение под формата на материали с относително малък грант може да се постигне силен ефект.
Разбира се, класическият пример е ПолиоПлюс. Цената на една доза устна ваксина против полиомиелит, е ниска, но разходите по доставката на ваксината, значително я оскъпяват. Ала когато на Националния ден за имунизация стотици или хиляди ротарианци обединят усилията си за доставянето на ваксини, този проблем е преодолим. Останалото се осъществява със съдействието на Фондацията. Такива благородни дела не може да се реализират без нейната помощ и без участието на ротарианци.
Ние, ротарианците, знаем цената на добрата инвестиция. Затова всяка година правим дарения за Фондация „Ротари”. Знаем, че нашите вложения ще се използват целесъобразно и ефективно от приятелите ротарианци и заедно можем да постигнем много повече, отколкото всеки поотделно. Затова моля всички да „Вървим начело” на своите клубове, като даряваме средства за Фондацията както тази година, така и всяка следваща.

Уилям Бил Бойд,
         Президент, Ротари интернешънъл





 



Обръщение на президента
         октомври 2006

        Преди няколко години Джон Дийн III, съветник в Белия дом по време на мандата на американския президент Ричард М. Никсън, държа реч на конференцията на Дистрикт 5670 (Канзас, САЩ). Темата на речта беше „Уотъргейт, войната и четиристранният ротариански тест”. Той направи следното заключително заявление: „Без да се боя от опровержение, твърдя, че ако тези от нас, които бяхме въвлечени в аферата Уотъргейт, бяхме спрели да прилагаме четиристранния тест, нямаше да има Уотъргейт. Накратко, четиристранният тест функционира... Той ще функционира във всяка сфера, стига да желаем да го прилагаме.” 
        Четиристранният тест е една от отличителните характеристики на Ротари. Приложим е още от 1932 г., когато Херберт Тейлър поставя неговото начало. Неговите четири кратки въпроса не се основават на култура или религия, а дават ръководство за етично поведение. Те стоят над националните граници и над поколенията.
Като ротарианци трябва да носим в съзнанието си Четиристранния тест; той да е  в основата на всяко взето от нас решение. В ежедневната работа, у дома и в обществото трябва да съзнаваме ротарианската отговорност: да казваме истината, да бъдем честни, да съградим доброжелателство и повече приятелства и да се стремим да правим за всеки човек най-доброто, на което сме способни.
         Всеки трябва да знае, че няма да правим компромис с нашите етични стандарти. Четиристранният тест, поставен на стената, за да се вижда от всички, е ясно послание, че ротарианците са почтени и отговорни хора.
         Четиристранният тест обобщава етични категории в малък плакет, който може да се окачи на стената. А паст президентът на РИ Ричард Евънс го сведе само до едно кратко изречение: „Това правилно ли е?” По тази тема той казва още: „Голяма част от всички предложения, направени по света, може да бъде изключена от по-нататъшно обсъждане с отговор на един единствен въпрос: дали това е правилно. Ако отговорът е положителен, въпросното предложение остава в сила. След това е уместно да се запитаме дали то е подходящо, дали е ефективно, дали желаем да го осъществим. Но ако на въпроса дали това е правилно отговорим отрицателно, всички следващи въпроси са излишни. Ако определено дело не е правилно, то не заслужава внимание, независимо от наличието на негови положителни характеристики.”
        Като ротарианци се надявам, че всички ще вземем този съвет присърце и ще Вървим начело, като правим само това, което е правилно.
 
Уилям Б. Бойд,
         президент, Ротари интернешънъл











         Обръщение на президента
         септември 2006

За членството в Ротари са казани толкова много неща. Говорили сме за привличането на нови членове, както и за задържане на настоящите. Говорили сме за напускане на членовете. Говорим толкова много за членството, че понякога, когато някой започне да обсъжда темата, може да видите очите на присъстващите в аудиторията да се изцъклят. Всички вече сме чували за това.
Изграждането на членството разбира се, е от основно значение за изграждането на Ротари. Без своите членове и клубове Ротари не представлява нищо и когато членовете навършат възраст, на тяхно място трябва да постъпят нови членове. Нещо повече – членството трябва винаги да нараства, за да бъдат посрещнати множеството нови потребности, които възникват в нашите общности всеки ден.
Но аз вярвам, че най-добрият начин за засилване мощта на Ротари не е чрез акцент върху членството, а върху нашите клубове. Един силен клуб е много привлекателен. Силният клуб предоставя възможности за приятелство, другарство и стойностна служба. Предлага нови контакти в общността и шанс за запознанство с хора със сходни интереси и с приятели за дълги години.
Отново се убеждаваме, че успешните клубове имат някои общи характеристики. Клубовете, нуждаещи се от подкрепа, може да вземат пример от тях за това, какво могат да осъществят:
1. Достъп. Трябва да се изслушвате и да откриете какво желаят членовете.
2. Акцент. Акцентирайте върху социалния аспект на Ротари. Това е свързващото звено помежду ни.
3. Лансиране. Не предлагайте своя клуб като продукт – лансирайте го. Разберете какво желаят хората и направете всичко възможно, за да им го дадете.
4. Приемане на членове. Привличайте достойни и стойностни нови членове в своя клуб.
5. Въвеждане. Направете цялото семейство част от Ротари. Нека Ротари не бъде само едно поредно задължение, което да отнема от времето с брачния партньор и децата.
6. Ментор. Уверете се, че ротарианец временно помага на новите членове да започват своето членство и е ангажиран с тази задача поне една година. Новите членове лесно могат да напуснат клуба.
7. Образование. Образовайте непрекъснато, но по малко, за да няма претоварване. Има много, което да се научи за Ротари и това може да бъде изумително.
8. Ентусиазъм. Покажете открито своя ентусиазъм. Ротари трябва да бъде забавление.
Членството се свежда до една проста истина: силните клубове са път към силата на Ротари. Без тях никакви усилия в набирането и задържането на членовете няма да помогнат за растежа на Ротари. Със силни клубове Ротари ще процъфти и ще отбележи още сто години служба на човечеството.

         Уилям Б. Бойд,
         президент на Ротари интернешънъл




            Обръщение на президента
            юли 2006


            С наближаването на новата ротарианска година ние  отправяме поглед към нови отговорности,  предизвикателства и  възможности.
Ротари просъществува толкова дълго, защото предлага непреходни ценности за своите членове: другарство, приятелство, осъществяване на добри дела по цял свят. Ротари е приветстван в нови общности и нови държави поради това, че може да се адаптира и да откликва, да възприема различни култури и да отстоява своите неизменни принципи на честност, толерантност и неегоистичност.
Докато съществуват мисията и мотото на Ротари, винаги трябва да се отзоваваме на необходимостта от промяна. Част от бъдещата ни задача като ротарианци е да знаем потребностите на нашата организация и на общностите, на които служим. Броят на членовете в Ротари се увеличава, а преди десетилетие много от сегашните нови членове не са имали представа за членството в организацията. Дейността ни нараства заедно с потребностите на нашите общности и способността ни да се съобразяваме с тези потребности (или с тях?).
В свят, в който всичко се променя бързо и малко от нещата могат със сигурност да се предположат (са предвидими?), Ротари не може да си позволи бездействие. Безкрайни са както възможностите, така и предизвикателствата.  Днес ние повече от всякога се нуждаем от членове, защото нашата сила е в разнообразието на членската база.  
Призовавам всички вас в предстоящата година да се присъедините към мен, за да Вървим начело към по-добро бъдеще на Ротари и на общностите. По този начин отправям към вас апел да бъдете лидери в своите общности – да покажете, че почтеността, грижата за другите и великодушието са непреходни ценности, както и това, че етиката е част от успешния бизнес.
В качеството си на ротарианци, ние не желаем нещата, свързани с клубовете и с общностите да бъдат рутинни. Задаваме си въпроса: “Защо не ние”? Имаме и уменията и желанието да направим бъдещето по-добро. Ние сме тези, които трябва да Вървим начело.  
Бих желал всеки ротарианец да заема длъжност в Ротари, защото може да допринесе много за организацията. Силата на Ротари по цял свят е в талантливите хора, които се присъединяват към Ротари клубовете. През последната година, когато се срещнах с много от вас, станах все по-уверен, че ротарианци са готови и способни да Вървят начело, а най-успешните години за Ротари предстоят.

           Уилям Б. Бойд,
           президент на Ротари интернешънъл