Почетоха паметта на първите жертви в Балканската война
Дата: 03.10.2017



Общинска организация на СОСЗР Велинград, Община Велинград, Кметство Кръстава, Национално движение Традиция, Общобългарска фондация Св. Георги Якоруда и Ротари клуб Велинград организираха и проведоха, въпреки лошото време възпоменателно поклонение на връх „Велиица“ в Родопите, за да припомнят саможертвата на 42 храбри български юнаци от 39 пехотен Пловдивски полк и 27 Чепински полк в първия ден на Балканската война.

На възпоменателното тържество пред войнишкия паметник – кръст присъстваха народният представител Славчо Велков, областният управител Стефан Мирев, кмета на Велинград д-р Костадин Коев, бригаден генерал Явор Матеев командир на 68 бригада специални сили, Иво Антонов директор на дирекция „Социална политика“ в МО , наследниците на загиналия редник Петър Йочков от гр. Съединение, зам. – кмета на община Септември, кметове на кметства в района, членове на СОСЗР, Национално движение „Традиция“ , СВВБ , Ротари клуб, представители на политически партии, обществени организации и граждани. Поздравителни адреси бяха получени от министъра на отбраната К. Каракачанов и народният представител Д.Гечев
Славчо Велков прочете указа на Фердинанд за обявяване на Балканската война. С емоционално слово председателят на Областната организация на СОСЗР о.з. майор Костадин Златев припомни историята на сраженията в Родопите.
На 5 октомври 1912 година силно укрепените турските застави в Родопите са атакувани от българските бойци, за да бъде освободена тази част от Родината. В района на „Чисто тепе“ и „Велиица“ загиват 42 и са ранени над 60 офицери, подофицери и войници в първите часове на деня. След овладяване на позициите през следващите 3 дни са освободени Якоруда, Разлог, Банско и другите по-малки населени места в този край.
Слово за героичния подвиг на българската армия при Средногорец, Лозенград, Люлебургас, Чаталджа, Булаир и Одрин произнесе и докторът на историческите науки Петър Ненков.
Енорийският свещеник отец Данаил отслужи панихида и освети нов кръст, поставен на мястото на едно от сраженията. Раздаден бе курбан приготвен от признателните потомци.
Представителна част от 68 бригада „Специални сили“ и членове на Национално движение „Традиция“ облечени в хайдушки носии отдадоха почит пред паметника на загиналите.
С минута мълчание и падане на колене присъстващите почетоха паметта на хилядите знайни и незнайни български войни паднали за свободата и независимостта на Отечеството. Салют в чест на геройски загиналите войни в Балканската война произведе група от присъстващи облечена в униформа на българската войска от 1912 година.
Венци и цветя поднесоха областният управител, кмета на Община Велинград, СОСЗР, държавни служители, обществени организации и граждани.
Поклонението приключи с демонстрация на бойни умения от бойци на 68 бригадата „Специални сили“ в Пловдив.
Димитър Шулев