България на Конференциите на РИ преди 1941 г.
Дата: 15.05.2019

Цвятко Кадийски, историограф на Ротари в България

Още много време  преди България да стане Дистрикт, български ротарианци участват активно в международните срещи на Ротари Интернешънъл.
 
През есента на 1935 г., за първи път български ротарианци участват в зонална конференция на РИ. Във връзка с ІІ регионална конференция на Ротари във Венеция, по предложение на комисаря на РИ за разширението в Европа Гербел, единственият тогава клуб в България – софийския, с цел  по-добра координация между клуба и организационния комитет избира за контактна личност големия български инженер, общественик и ротарианец, Любен Божков. Освен от президента Л. Божков клубът е представен във Венеция и от новоприетия  член Петър Габровски. Божков не само присъства, но и активно участва. В изказването си на  конференцията  Божков предлага, между другото,  да се помисли за избор на химн на Ротари. Според него за Ротари - един международен съюз, който обединява хората без оглед на раса, религия политически убеждения и народност за да работят за духовния и материален напредък на народите, трудно  може да се намери  по-подходящ химн от хорала на ІХ симфония на Бетховен. …

Първото упоменаване на България в документ на Конференция на РИ – Бостон, 1934 г.
Първото упоменаване на България в документ на Конференция на РИ – Бостон, 1934 г.
Първото упоменаване на България в документ на Конференция на РИ – Бостон, 1934 г.

При закриването на конференцията в  историческия „Театро Фениче” той предава флагчето на клуба и букет български рози, като казва: „…Господин президент, скъпи ротариански приятели! РК София е един от най-младите клубове. За първи път взимаме участие в подобна конференция. Клубът е горд и щастлив да може да участва в толкова грандиозна проява на ротарианската идея. За да изразя тази радост моите приятели от София ме натовариха да предам на скъпите приятели и ротариански другари от Венеция това малко флагче, чиито цветове са толкова подобни на цветовете на вашето знаме. На град Венеция, град на изкуството, поднасяме един албум съдържащ репродукции от произведения на наши художници…” Освен флагчето, той предава на венецианските ротарианци и огромен букет български рози. В отговор президентът на Ротари клуб Венеция казва, че  не само цветовете на нашите флагове ни свързват и приема букета като “отговор на най-хубавото цвете, което Италия е дала на България - младата принцеса Йоанна, съпруга на един достоен цар, владетел на един достоен народ ... “ Запазени са и две снимки, направени от запаленият фотограф Божков по време на конференцията: на гуверньора на Д 89 – Франция Жан Аплетоно в типична венецианска гондола, която е публикувана в ротарианското списание „Le Rotary club de Sofia“ както и на третият български ротарианец - неофициален участник в Конференцията – Никола Василев на площад Сан Марко……

  Снимка на гуверньора на Франция Жан конференцията във Венеция (Л.Божков)
Снимка на гуверньора на Франция Жан конференцията във Венеция (Л.Божков)

  Снимка на Никола Василев (РК София) на конференцията във Венеция направена от Л.Божков
Снимка на Никола Василев (РК София) на конференцията във Венеция направена от Л.Божков

През  1936 г е получена покана за участие в ежегодния конгрес на РИ - този път в Атлантик Сити. САЩ, от 22 до 26 юни. В поканата е отбелязано, че „този знаменит морски курорт е разположен на източното крайбрежие на САЩ така че се очакват много европейски ротарианци да посетят конгреса. Ние искрено се надяваме, че някой от софийските ротарианци ще бъде между тях ... “ Да, но софийските ротарианци очевидно са преценили, че средствата им не могат да стигнат и за служба на обществото, и за участие в конгреса, ето защо на  те упълномощават проф. Йежи Лот от РК Варшава да представлява РКС. Проф. Лот получава пълномощното лично при посещение в София. Той е пълномощник и на новия РК Варна.

През юни 1937 за първи път български ротарианци (представители на  три клуба - София, Русе и Варна,  от всичко пет съществуващи в България), участват в Конгрес на Ротари Интернешънъл – в Ница. В Ница Божков се среща с основателя Пол Харис и донася в България личното му послание.

Пълномощното на Божков за конференцията в Ница,  1937
Пълномощното на Божков за конференцията в Ница,  1937

Регистрационната карта на Божков за конференцията в Ница,  1937
Регистрационната карта на Божков за конференцията в Ница,  1937

Колко е нараснал престижът на българските ротарианци се вижда дори от един сравнително дребен протоколен факт. Когато в началото на април 1937 г. Божков пристига в Прага за участие в Европейската конференция на Ротари, при разпределяне по работни групи той е определен в групата на гуверньорите, макар че България все още не е дистриктирана и няма гуверньор.

 Божков на конференцията в Прага
Божков на конференцията в Прага

Божков се завръща от Чехословакия (шарж от Александър Божинов)

Божков се завръща от Чехословакия(шарж от Александър Божинов)


В края на 1937 г в Загреб за първи път български представител (инж. Любен Божков) взима участие на  заседание на Европейския комитет на РИ. На това заседание се отбелязва, че България е най-бързо развиващия се ротариански район в Европа.. Те се присъединяват и към изразеното огорчение от прекратяването на ротарианското движение в националсоциалистическа Германия. Българските ротарианци подкрепят призива  за създаване на нови междунационални комитети (особено между съседни страни), за  разширяване на работата с младежта и за засилване на ролята на ротарианския печат. Тук трябва да се отбележи, че по тези въпроси българските клубове не просто изразяват пожелания, а те са едни от най-активните в Европа за тяхното осъществяване. С конференцията в Загреб е свързана е една весела случка:  при обсъждането на въпроса дали да бъде приет официален език на Ротари, споровете са бурни, мненията са противоположни и в един момент дискусиите  заплашват да излязат от рамките на добрия ротариански тон. Тогава, за да успокои страстите президентът на РИБИ Едуин Робинсън предлага „А защо не български език?” Това предизвиква весело оживление и разведрява  атмосферата…

Божков на Европейската конференция в Загреб
Божков на Европейската конференция в Загреб

За годишната конференция на РИ в Сан Франциско през юни 1937, Софийският клуб, поради нарасналия брой на членовете има право вече на двама представители. Единият от тях е инж. Божков, а за втори клубът упълномощава финския гуверньор, д-р Марк Толет от Хелзингфорс, с което намира добър компромис между правата, задълженията и ... балканската пестеливост. Толет е пълномощник и на РК Варна, Божков представя останалите български клубове.

Пълномощникът на българските Ротари клубове на конференцията в Сан Франциско
Пълномощникът на българските Ротари клубове на конференцията в Сан Франциско

На годишната конференция на РИ в Кливлънд през юни 1939, страната ни за първи път е представена в официалния Справочник на РИ  като самостоятелен Дистрикт с осем клуба. В официалния документ на конвенцията в Кливлънд от юни 1939 г. е отбелязано, че Царство България формира Дистрикт № 86 и е отбелязано участието на българския гуверньор.  Запазена е една историческа снимка на българския гуверньор през „Ротарианския часовник” във фоайето на конферентната зала. В Кливлънд Божков за втори път (след Ница) се среща и разговаря с Харис. Нямаме сведения за съдържанието на разговора, най-вероятно той е кратък и протоколен. За съжаление не можахме да открием снимката на Божков с Харис, но е запазена една уникална снимка, направена лично от Божков по време на почивка между заседанията, която е може би единствената фотография на Пол Харис от български ротарианец. Тя е публикувана в І  брой на списание „Ротари в България” през януари 1940 г. След конференцията в Кливлънд  Божков  посещава световното изложение в Ню Йорк. Във фотоателието „Конуей” на Манхатън авеню той си поръчва студийна снимка, на която ясно личи ротарианската му значка.

Гуверньорът Божков сред делегатите на конференцията в Кливлънд
Гуверньорът Божков сред делегатите на конференцията в Кливлънд

Страницата от Годишника за конференцията в Кливлънд  в която се упоменава България
Страницата от Годишника за конференцията в Кливлънд  в която се упоменава България

Снимка на Божков пред „ротарианския  Часовник“ в Кливлънд

Снимка на Божков пред „ротарианския  Часовник“ в Кливлънд

Студийна снимка на Божков след конференцията

Студийна снимка на Божков след конференцията

На следващата конференция в Хавана през 1940 ( пак с участието на неуморимия  Божков) българските ротарианци   гласуват в подкрепа на двете резолюции  за отпускане на средства за подпомагане на  жертвите на войната.

За съжаление, това е последното участие преди войната на българи в Конференциите на Ротари Интернешънъл. През декември 1940 г по разпоредбите на позорния Закон за защита на нацията Ротари в България е забранен и  в публикуваната през юни 1941 г. Официална документация на XXXII годишна конференция на РИ в Денвър  в списъка и на клубовете, чието членство за отчетния период е приключило, са включени и българските клубове.

Снимката на Пол Харис, направена от Божков по време на конференцията и публикувана в бр.1 на ротарианското списания „Ротари в България“

Снимката на Пол Харис, направена от Божков по време на конференцията и публикувана в бр.1 на ротарианското списания „Ротари в България“
Снимката на Пол Харис, направена от Божков по време на конференцията и публикувана в бр.1 на ротарианското списания „Ротари в България“

 Съобщението в годишника на конференцията в Денвър, Колорадо, за прекратяването на дейността на българските Ротари клубове


Съобщението в годишника на конференцията в Денвър, Колорадо, за прекратяването на дейността на българските Ротари клубове